Ezen az oldalon a DC/DC konverter termékeimet szeretném bemutatni.

Jelen pillanatban 2 féle DC/DC konverter van készen. Mindkettőt a LED mátrixhoz készítettem. A KINI V1 egy kisebb teljesítményű ák., a KINI V2 nagyobb teljesítményű. Mindkettő megalkotásánál az volt a cél, hogy elérjem a 5V 2A kimeneti áramot. A KINI V1 esetében ez nem valósult meg, pontosabban akkor nem lehet 2A-t kivenni belőle, ha 24V a bemenő feszültség. 24V in esetében a kimenő áram 500mA környékén reális, ha nagyobb a terhelés, akkor az IC termikus védelme lekapcsol. Alacsonyabb bemenő feszültség esetében lehet növelni a terhelést, a 2A kivehető az áramkörből, úgy 7V bemenő feszültségig. Az áramkörben helyet kapott egy 0,1 Ohmos árammérő sönt is, ami két tüskén ki lett vezetve. Ide műszert kötve monitorozni lehet az éppen befolyó áramot. Van soros védő dióda is a bemeneten, ami a fordított pol. ellen megvéd. Működési frekvencia 1,1Mhz, ami lehetővé teszi a kis tekercs és kis kondenzátorok használatát. A relatíve nagy frekvencia jó hatással van a hatásfokra, de ez nem volt még szempont a tervezésnél. Szerettem volna ha a táplált áramkört kevésbé zavarja a tápegység frekvenciája, így választottam nagyobb sebességű eszközt. Van En bemenet is ha kell esetleg kapcsolgatni, de ha nem használjuk, az áramkör alapból engedélyezve van, így működik En jel nélkül is.

A KINI V2 áramkör egy korszerűbb, 1MHz környékén működő igen kicsi, és nagy terhelhetőségű áramkör. Ezzel párhuzamosan az ára is magasabb, cserébe viszont kivehető belőle 2-2,5x több áram mint a V1 modulból. Jelenlegi mérete illeszkedik a V1 moduléhoz, bár lehetett volna kisebb, de a termikus viszonyok miatt nem célszerű tovább zsugorítani. Így is alig nagyobbak mint a hüvelyk ujjunk körme. V2 modul hátuljára hűtőborda is ragasztható, célszerűen a Raspberry PI bordái jók rá. Mivel a hátulján elhelyezhető hűtő kifelé kell álljon, az alkatrész oldal a hordozó (LED mátrix) panel felé áll. Lehetőség van réz hűtés használatára, mivel a hűthető felület forrasztható, akár réz zászlót is felforraszthatunk, vagy más forrasztható hűtő alkalmatosság is szóba jöhet. Igyekeztem több lehetőséget biztosítani a hűtésre. Tapasztalatom szerint a jó minőségű hővezető öntapadós ragasztó, mint pl.: Rasberry Pi hűtőjén, jól tart, megfelelő hőátadást biztosít. Célszerű előtte a nyák felületét valamilyen oldószeres papírtörlővel letisztítani, hogy a jobb tapadást elősegítsük. Mérésem szerint ha a kimeneti áram 2A környéke, akkor a hűtő felület elérheti a 60-80 fokot. Egyébként plusz hűtés nélkül is hosszan képes a 1,5A feletti áram biztosítására, de ez nem egészséges hosszú távon. A LED mátrix csúcsban nem éri el a 1,5A tápáramot, ide hűtés nélkül használható.

A KINI V1 képekben:

A KINI V2 képekben:

Mindkét PSU tesztelve, működésükkel kapcsolatossan elmondhatom, hogy jók. Tervezem, hogy szkóppal is megnézem a kimeneten a ripple feszt, terhelve, amint eljutok odáig, hogy legyen értékelhető erdmény, kiteszem ide. A mátrix panellel való működésről sem tudok még mondani semmit, nem tartok még ott, hogy le tudjam együtt tesztelni. A mátrix még szerelési fázisban van, de pár nap múla összeáll. Készülnek a mechanikai rajzok, gondoltam kiteszek foot printet a nyákokról, hogy be tudja aki akarja inportálni a saját tervébe, de azt gondolom ez elég hosszadalmas munka lesz ha minden NYÁK terevezőhöz meg akarom csinálni. Hát ez a terv, majd meglátom mi készül el belőle.

Addig is, ha kérdés van e-mail nekem. postmaster "tudod mi van itt" n-r-t "dot" hu